Świadczenie urlopowe a wczasy pod gruszą
Świadczenie urlopowe to forma dodatkowego wynagrodzenia dla pracownika, którego celem jest dofinansowanie jego urlopu wypoczynkowego. Świadczenie urlopowe to alternatywa dla tzw. „wczasów pod gruszą", czyli dofinansowania do wypoczynku pracowników w firmach, w których działa Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Świadczenie urlopowe może wypłacać tylko pracodawca, u którego nie funkcjonuje ZFŚS – jest odrębnym świadczeniem niż to z funduszu.
Komu przysługuje świadczenie urlopowe?
Świadczenie urlopowe, wypłaca pracodawca każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Oznacza to, że do tego okresu wliczają się również dni, w których pracownik nie świadczy pracy – chodzi o dni kalendarzowe, a nie robocze. Wypłata świadczenia urlopowego następuje raz w roku.
Świadczenie urlopowe przysługuje tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę.
Czy pracodawca ma obowiązek wypłacać świadczenie urlopowe?
Jeśli pracodawca nie musi tworzyć Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, może ale nie musi wypłacić pracownikom świadczenie urlopowe. Zasadniczo jednak ma ono charakter uznaniowy. Pracodawca, który zatrudnia na podstawie stosunku pracy mniej niż 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty (według stanu na 1 stycznia danego roku) nie ma obowiązku ani tworzenia ZFŚŚ, ani wypłaty świadczenia urlopowego, choć może to zrobić dobrowolnie. Wyjątkiem są jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe – ci pracodawcy bez względu na stan zatrudnienia muszą obowiązkowo utworzyć Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych.
Jeśli pracodawca podejmie decyzję o nietworzeniu ZFŚS i niewypłacaniu świadczenia urlopowego, powinien poinformować pracowników o tej decyzji w pierwszym miesiącu danego roku w sposób przyjęty w firmie (np. przez intranet lub mailowo).
Wypłata świadczenia urlopowego powinna nastąpić najpóźniej w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego.